Henkel Art Awards yarışmasında beş ülke finale kaldı


Henkel’in Orta ve Doğu Avrupa çapında düzenlediği Henkel Art.Award. 2011 finalistleri belli oldu. 23 ülkeden sanatçıların resim, çizim, fotoğraf, video ve enstalasyon alanlarındaki eserleri ile katıldığı yarışmada Letonya, Romanya, Rusya, Slovenya ve Ukrayna finale kaldı. Türkiye’yi Deniz Üster’in temsil ettiği yarışmanın sonuçları 9 Kasım 2011 tarihinde Viyana’da düzenlenecek törende açıklanacak.

İstanbul – Henkel’in, Orta ve Doğu Avrupa çapında düzenlediği 10. Henkel Art.Award. yarışmasının beş finalisti belli oldu. Letonya’dan Kriss Salmanis, Romanya’dan Cristina David, Rusya’dan David Ter- Oganyan, Slovenya’dan Istvan Ist Huzjan ve Ukrayna’dan Yuriy Kruchak & Yulia Kostereva Henkel Art.Award. 2011’de finale kalmayı başardı. 23 ülkeden sanatçıların resim, çizim, fotoğraf, video ve enstalasyon alanlarında verdikleri, dikkat çekici ve yenilikçi eserleri ile katıldıkları Henkel Art.Award. yarışmasına Türkiye’yi Deniz Üster temsil ediyordu. Beş finalist, Henkel Art.Award.2011’e gönderilen 870 çalışma arasından belirlendi.

Henkel Art.Award. jürisinin başkanlığını üstlenen, Viyana “Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK)” Modern Sanat Müzesi Yöneticisi Karola Kraus, değerlendirme süreci ile ilgili şunları söyledi:

“Bu yıl Henkel Art.Award. yarışmasında, katılımcı ülkelerin kendi içlerinde gerçekleştirdikleri titiz elemeler sayesinde, sanatsal değeri çok yüksek çalışmalar yer alıyor. Doğu Avrupa’daki genç sanatçıların dürtülerini ve ilgi alanlarını canlı bir şekilde ortaya koyan, disiplinler arası derinlikli yaklaşımlar ile sosyo politik ve geleneksel çözümlemelere dayalı sanatsal çalışmalar çok etkileyiciydi. Beş finalistin çalışmalarının her biri bu güncel gelişmelerin yanı sıra, içerikle ilgili kendi ülkelerine özel yönleri yansıtıyor.“

Henkel Art.Award. jürisinde Başkan Karola Kraus’un yanı sıra Polonya Varşova Modern Sanat Müzesi Yazar ve Küratörü Lukasz Ronduda ve Slovenya Ljubljana Modern Sanat Müzesi Moderna Galerija Yöneticisi Zdenka Badovinac görev yapıyor.

Henkel Art.Award Ödülü’nü kazanan sanatçı 9 Kasım 2011 tarihinde Viyana “Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK)”ta düzenlenecek gala gecesinde ödülüne kavuşacak. Yarışmanın birincisi 7000 euroluk para ödülünün yanı sıra kendi ülkesi ile Viyana “Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (MUMOK)” modern sanat müzesinde kişisel sergi açma fırsatı elde edecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: